Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
A sikeres fogadalmak legfőbb titka
Volt egy barátnőm, aki időnként elejtett egy vicces mondatot: “Holnapra lefogyok.” 😄 Ez jut mindig eszembe az újévi fogadalmakról is. Minden januárban rengetegen fogadkoznak – leszoknak, elkezdenek, változtatnak.
Aztán néhány hét múlva…
Nos, a lelkesedés többnyire elpárolog. De vajon tényleg értelmetlenek az újévi fogadalmak? Egyáltalán, hogyan lehet sikeresen bevezetni egy új szokást, vagy elhagyni egy rosszat?
Miért gondolkodjunk szokásokban, ha változtatni akarunk?
Minden nagy cél mögött szokások állnak. Ha például valaki szeretne egészségesebben élni, akkor az nem egyetlen nagy lépésen múlik, hanem apró, rendszeresen ismételt döntéseken: egészséges reggelik, mozgás, elegendő alvás.
James Clear, a szokások egyik legismertebb kutatója szerint a tartós változás kulcsa nem az akaraterőben rejlik, hanem a szokásokban. Egy jól felépített rutin automatikussá válik, így nem kell minden egyes nap újra meg újra küzdeni vele.
Ha tehát valóban el akarunk érni egy célt, a legjobb, amit tehetünk, hogy szokásokat építünk köré.
Miért jó időpont az év eleje egy új szokás bevezetésére?
Lehet, hogy már te is hallottad: az újévi fogadalmaknak semmi értelme, úgyis kudarcba fulladnak.
De ez nem minden esetben igaz!
James Clear szerint, ha nem tudod, mikor fogj bele egy új szokás kialakításába, próbálkozz a hét, a hónap vagy az év első napjával.
Kutatások kimutatták, hogy az emberek hajlamosabbak egy új dologba belevágni olyan időpontokban, amikor természetes határvonalat éreznek az életükben. Egy tanulmány szerint például január elején 50%-kal többen jelentkeznek edzőtermi tagságra, mint az év más hónapjaiban.
Miért?
Mert ilyenkor remény van a levegőben. És ha van remény, akkor van okunk cselekedni. 💡
Akkor az újévi fogadalmaknak mégis van értelme?
Nos, igen is, meg nem is.
Nem mindenkinek ideális időpont január 1. Ha úgy érzed, hogy az újévi fogadalmakra kényszerként tekintesz, és valójában nem hiszel bennük, akkor valószínűleg nem fogsz sikerrel járni. Akkor neked talán jobb egy teljesen véletlenszerű keddi délután belevágni az új szokásba. ☕
De ha számodra a “friss kezdet” érzése motiváló, akkor érdemes kihasználni az év elejét!
A kulcs az, hogy ne hatalmas, félelmetes célokat tűzz ki, hanem kis lépésekben haladj.
Hogyan alakíts ki – vagy hagyj el – egy szokást?
A sikeres szokásépítés (és -elhagyás) néhány alapelve:
1️⃣ Tedd nyilvánvalóvá – Ha valamit rendszeresen szeretnél csinálni, legyen mindig szem előtt! Ha például több vizet akarsz inni, tarts egy üveg vizet az asztalodon.
2️⃣ Tedd egyszerűvé – A túl nagy célok gyorsan elbuknak. Ha minden nap szeretnél olvasni, kezdd napi 5 perccel!
3️⃣ Tedd vonzóvá – Olyan módszert válassz, amit élvezel. Ha nem szeretsz futni, ne erőltesd – keress egy másik mozgásformát.
4️⃣ Kösd egy meglévő szokáshoz – Ha mondjuk minden reggel kávézol, és szeretnéd bevezetni a naplóírást, próbáld ki, hogy kávézás közben írsz pár sort.
A rossz szokások elhagyásánál ugyanez működik fordítva: tedd nehezen elérhetővé azt, amit szeretnél elhagyni. Ha túl sok időt töltesz a telefonodon, tedd egy másik szobába lefekvés előtt.
Szorongásoldás és szokások
A szokások előnyeit a mentális egészséged támogatására is kihasználhatod. Ha szorongásra hajlamos vagy, az év eleje jó alkalom lehet egy szakember felkeresésére, egy új önismereti kurzus elkezdésére – vagy akár egy apró, de hatékony eszköz beépítésére a mindennapokba.
A szorongásoldó ékszerek például segítenek egy új szokás kialakításában, mert:
✔️ kis lépés, de jelentős hatású,
✔️ könnyen beépíthető a napirendedbe,
✔️ folyamatosan kéznél van,
✔️ észrevétlenül segíti a tudatos jelenlétet, amely bizonyítottan csökkenti a szorongást.
A lényeg: Az új szokások ereje valódi – és az év eleje igenis lehet egy jó alkalom a változásra. Ha tudatosan, kis lépésekben haladsz, nagyobb eséllyel éred el a céljaidat. Mi lenne, ha most rögtön elkezdenéd? 😉