Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
De mi az a mindfulness?
A mindfulness egy angol szó, ami ebben a formájában kezdett el beépülni a köztudatba. Magyarra leggyakrabban tudatos jelenlétnek fordítják, és röviden azt jelenti, hogy a jelenre, az adott pillanatra fordítjuk minden figyelmünket. A mindfulness meditáció lényege a szándékos és ítélkezésmentes összpontosítás a jelen pillanatra.
James Baraz, egy ismert meditációs oktató megfogalmazásában: tudatában lenni annak, ami itt és most történik (szándékos) anélkül, hogy azt gondolnánk, hogy bárcsak másképp lennének a dolgok (ítélkezésmentes). Élvezni azt, ami élvezetes, de nem belekapaszkodni, ha változik – mert fog -, és együtt élni azzal, ami nem olyan kellemes, anélkül, hogy azt gondolnánk, mindig így lesz – mert nem lesz.
Ha az elvárásaink és a valóság között különbség van, az fáj. De ha a jelenre figyelünk, lecsökken a stressz-szint, nő az immunaktivitás, a figyelem.
Egy egyszerű példa: veszünk egy mély levegőt, és csak arra figyelünk. Megfigyeljük, ahogyan beáramlik, megemelkedik a mellkasunk, majd süllyed, ahogyan a levegő távozik. Megfigyeljük az érzetet, a hangot, akár a látványát, miközben minden mást igyekszünk kizárni a tudatunkból – nem rágódunk a múlt problémáin, és nem agyalunk a ránk váró nehézségeken. (☝️ Bónusz tipp a tudatos lélegzés jótékony hatásainak maximális kihasználásához: az 5 egyszerű szorongásoldó módszer cikkünk 1. pontjában leírt 4-4-4, avagy “dobozlégzés” technika, amelynél a belégzés, a bent tartás és a kifújás is 4 másodpercig tart, azonnali megnyugvást nyújt.)
🧐 Ez egy újabb ezoterikus irányzat?
Röviden: nyugi, nem 😃
🧠 Hosszabban és tudományosabban:
A mindfulness meditáció hatását az agyra tudományosan is vizsgálták. MRI képalkotó vizsgálattal feltérképezték, hogy az agyban már 8 hét gyakorlás után strukturális változások jönnek létre:
➕ Megnő a tanulási készségért és a memóriáért felelős hippokampusz kortikális vastagsága, valamint a szervezetben a fehérvérsejtek száma és az influenza elleni antitestek száma is.
➖ Az amygdalában csökken az agysejtek térfogata – ez a félelemért, szorongásért, stresszért felelős terület.
Ezek a változások magasabb szellemi teljesítőképességgel, elégedettségi szinttel és immunaktivitással járnak.
Sőt!
A mindfulness nem csak a napi stresszt segít csökkenteni. A fájdalomérzetre gyakorolt hatása miatt a gyógyításban is használják, például szorongásos megbetegedések, poszttraumás stressz szindróma, pánikbetegség, Parkinson kór, szklerózis multiplex és rákos megbetegedések esetén is.
Oké, ez tényleg jól hangzik, de hogyan tudom használni?
Mind tudjuk, hogy könnyű elhatározni, hogy bevezetünk egy új szokást az életünkbe, és még könnyebb néhány nap után egyre gyakrabban elfelejtkezni róla. Hiszen csak egy-két perc, olyan könnyű, és talán pont ezért nem jut az eszünkbe.
Sebaj, majd talán holnap… 🙄
Egy szuper megoldás erre, ha választasz magadnak egy mindfulness “totemet”, egy olyan kis tárgyat, amit mindig magadnál tudsz hordani, és ami egyrészről segít a mindfulness meditációban, másrészről pedig eszedbe juttatja a nap során akár többször is, hogy megígérted magadnak, hogy többet leszel jelen a jelenben. Bónusz, ha ezt a tárgyat magadon tudod viselni, és még jól is néz ki – mint például egy Harmonity szorongásoldó ékszer, amit pontosan erre terveztek 😉
Fontos: ha valamilyen mentális betegséggel küzdesz, a legjobb, ha megfelelő szakemberhez fordulsz, aki segít a leggyorsabban a lehető legjobb megoldást megtalálni a leküzdésére.